رپرتاژ آگهی چیست؟

 

احتمالا تا به حال صد ها بار اصطلاح  رپورتاژ آگهی را شنیده اید. شاید حتی یک مقاله در روزنامه یا مجله دیده باشید و متوجه شده باشید که زیاد با موضوع آن مرتبط نیست. تا زمانی که کلمه "رپورتاژ آگهی" را که در حروف کوچک در بالای صفحه  نوشته شده است مشاهده می کنید.

در حال حاضر رپورتاژها در حال فتح دنیای دیجیتال یا دنیای بازاریابی هستند. و این چندین سال است که در مورد آن بحث شده است. اما رپورتاژ آگهی چیست؟ چرا این مفهوم با سرعت نور به ما نزدیک می شود؟  در این مطلب با مفهوم کلی رپورتاژ آگهی آشنا خواهیم شد، بنابراین با ما همراه باشید تا کمی بیشتر با دنیای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال آشنا شویم.

رپرتاژ آگهی چیست؟

به گفته ویکی پدیا، رپورتاژ آگهی یا (Advertorial) که برگرفته از editorial و advertise می باشد، به شکلی از آگهی گفته می شود که در قالب گزارش ارائه می گردد. مخاطبان تصور می کنند که بیانیه ای بی طرف و بدون قصد به آن ها ارائه می شود، در حالی که آن چه که آن ها می بینند، می شنوند و می خوانند، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت ذهنیت های راجع یک محصول یا خدمات در ذهن آن ها می باشد. این اصطلاح (رپورتاژ آگهی) برای اولین بار در سال 1945 به ادبیات انتقادی رسانه ها اضافه شد.به دلیل اعتماد مخاطبان به رسانه ها، رپورتاژ آگهی ها بسیار تاثیر گذار است و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سخت گیرانه ای علیه آگهی های تبلیغاتی تصویب شده است. دیوان بین المللی تجارت در قانون آگهی های خود که در سال 1997 به تصویب رسانده است، خواستار مشخص شدن تبلیغات شده است، تا مخاطبان قادر به تشخیص آن تبلیغات و رپورتاژ آگهی ها باشند.

شاید شما هم به برخی از این مطالب رپورتاژ آگهی برخورده باشید. وب سایت های بزرگی وجود دارند که در قبال دریافت مبالغی مطالب حاوی رپورتاژ تبلیغ دهندگان شان را در وب سایت خود قرار می دهند. عمدتا شکل و شمایل این مطالب کاملا عادی است و کاربر حتی ممکن است فکر کند که با یک مطلب عادی از سایت خبری یا سرگرمی مواجه است، اما مطلب طوری نوشته شده است که در باطن خود تبلیغاتی از هدف خود می باشد، که چند لینک از وب سایت هدف نیز هم در داخل این گونه مطالب جای گذاری می شود.

رپورتاژ ها تبلیغات بومی با یک هدف واحد هستند: دریافت کردن اقدامی خاص از خواننده. استانداردهای رپورتاژ ها مواردی هستند که همیشه در آن ها وجود داشته است: اسپانسر ها را در جایی که حضور دارند خوشحال نگه دارید، منتشر کنندگان را از انتشار آن ها نیز همچنین خوشحال کنید، و در نهایت مشترکین و کاربران را از خواندن و مطالعه آن ها راضی و خشنود کنید.

محتوای رپورتاژ اغلب توسط خود اسپانسر ارائه می شود، اما در حال حاضر ناشران دارای دپارتمان های تبلیغات مخصوص خود هستند که محتوای رپورتاژ را به صورت اختصاصی برای اسپانسر یا فردی که سفارش دهنده آن است تولید می کنند. هم چنین افراد می توانند از افراد تولید کننده رپورتاژ نیز برای تولید محتوای مورد نظرشان استفاده کنند.

هنگامی که رپورتاژ شما مانند دیگر مطالب رسانه به نظر می رسد، قادر خواهید بود تا از ارتباطی که رسانه با کاربران خود دارد به نفع خود استفاده کنید. در این حالت می توانید نرخ تبدیل بالاتری را از پیام و رپورتاژ خود برای محصول یا خدمات تان دریافت کنید.

تکامل و تاریخ رپورتاژ آگهی

 اصطلاح "رپورتاژ آگهی" در واقع در قالب محتوای مقاله به تبلیغات می پردازد. آگهی های قدیمی تبلیغات آشکار ناخواسته بود، که بعدها به داستان سرایی و مطالب حاوی محتوای مفید مربوط به محصول یا خدمات تبلیغ کننده فرد تبلیغ دهنده تبدیل شد. امروزه، بازاریابان دیجیتال به دلیل محتوای حمایت شده و تبلیغات بومی، رپورتاژ آگهی را دگرگون کرده اند.

بازیکنان کلیدی در فضای دیجیتال مانند BuzzFeed این اصطلاح را بازسازی کرده اند، که منجر شده اند این نوع از تولید محتوا به یک نوع استراتژی دیجیتال مارکتینگ تبدیل شود که اتفاقا باعث مموفقیت تبلیغ دهنده نیز می شود. در حال حاضر روش های قدیمی تبلیغات مانند بنر های تبلیغاتی موفقیت بسیار پایینی بدست می آورند، اما روش های جدید بازاریابی دیجیتال با بدست گرفتن روش های مدرن رپورتاژ آگهی بهترین نقاط رشدشان را می چینند.چگونه یک رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

اگر قصد دارید یک رپورتاژ اگهی بنویسید، باید از این سه نکته کلی مطلع شوید:

  1. ایجاد ارزش

محتوا باید مرتبط باشد و برای خواننده ارزشی واقعی ارائه دهد. کاری که شما باید انجام دهید این است که خودتان را به جای بازدید کنندگان و کاربران بگذارید و از خودتان بپرسید: "کاربران و بازدید کنندگان ما چه چالش ها و چه نیاز هایی دارند، و این که ما چگونه می توانیم آن ها را با استفاده از این مطلب قوی برطرف کنیم؟ که البته و صد درصد هم با محصولی که شما می فروشید همراه خواهد بود" اگر شما این کار را انجام ندهید ، شما هم برای خواننده تفاوتی با تبلیغات نخواهید داشت.

  1. با رسانه ها صادق باشید

رپورتاژ های آگهی درواقع  تهیه دسترسی و آگاهی در یک جهان و فرمت است که گروهی از افراد قبلا انتخاب کرده اند تا بخشی از آن باشند. اگر فرمت سرمقاله را شکستید، اعتماد و علاقمندی خوانندگان را از دست می دهید. و شما در بازاریابی تان دچار مشکال می شوید، زیرا دیگر "بومی" نیست - که به عنوان بخشی یکپارچه از جهان اصلی شناخته می شود.

  1. خواننده را جذب کنید

هنگامی که سراغ رپورتاژ آگهی می روید، در واقع شما می خواهید که یک عمل و یا رفتاری از کاربران و بازدید کنندگان تان را بسازید، تغییر داده و یا توسعه دهید. باید در محتوا حداقل یک فراخوان ارتباط صریح با نام تجاری و داستانی که با آن کار می کنید، وجود داشته باشد. بدون یک استراتژی واضح، فقط محتوا است و کسب و کار و تجارتی در آن وجود ندارد. از سوی دیگر، اگر شما خوانندگان را جذب محتوای خود کنید، در این حالت کارها و تجارت بسیاری منتظر شما خواهند بود، که در آن جا می توانید آن ها را به صورت رایگان پردازش کنید.

مطالب مرتبط :


ایمیل مارکتینگ چیست؟

5 ترند دیجیتال مارکتینگ که در سال 2019 می میرد

موثرترین تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ

ارسال پیام

ما با در ارتباط باشید

مشاوران ما 7 روز هفته از 8 صبح الی 5 عصر پاسخگوی شما هستند