چگونه یک استراتژی محتوای قدرتمند بسازیم؟

 

حتما شما هم عبارت محتوا پادشاه است را بارها و بارها شنیده اید. این عبارت در میان بازاریابان آنلاین شهرت زیادی دارد. با اینکه بحث های زیادی در مورد دقت اینگونه عبارت ها وجود دارد اما نکته اصلی این است که محتوا از سایر نواحی بازاریابی همچون رسانه های اجتماعی و سئو  متفاوت است. به این موضوع خوب فکر کنید. اگر محتوایی وجود نداشته باشد سئوکاران چیزی ندارند که آن را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنند. متا داده هایی که آن ها به پست هایشان اضافه می کنند تلاشی است که به ربات های گوگل و فیس بوک کمک می کند محتوای موجود را در میان سایر موارد ایندکس نمایند. هر لینکی که توسط بازاریابان برای محتوایی به دست می آید و هر کلیدواژه ای که افراد در موتورهای جستجو تایپ می کنند تلاشی برای یافتن محتواست. هر ایمیل، توییت، صفحه فرود و توضیح محصولی نمونه ای از محتوا هستند.

تفاوت بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا چیست؟

با اینکه بیشتر افراد از واژه استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا به جای یکدیگر استفاده می کنند اما این دو مورد کارهای یکسانی انجام نمی دهند به همین خاطر است که شما می توانید برای هر محتوای غیر بازاریابی استراتژی تعریف کنید. با این وجود ما زمانی که در مورد استراتژی محتوا صحبت می کنیم می‌توانیم فرض کنیم که در مورد استراتژی بازاریابی محتوا سخن می گوییم.

 

استراتژی محتوا: راهنماها و مدیریت داخلی

استراتژی بازاریابی محتوا ( ناحیه ای که همپوشانی دارد): چشم انداز، اهداف، دسترسی به مخاطبان سبک، ایده سازی ، مدیریت خارجی

بازاریابی محتوا: تقویم تحریریه، ایجاد محتوا، گزینش محتوا، تبلیغ و ترویج محتوا و تکرار


برای مطالعه مقاله " ترفندهای پیشرفته بک لینک سازی برای سئو" اینجا کلیک کنید


چشم انداز: باید بدانید به کجا می روید

استراتژی بازاریابی محتوای شما یک چراغ راهنماست که به هنگام بروز سوالاتی همچون” ما چه کارهایی انجام می دهیم” یا ” چرا این کارها را دوباره انجام می دهیم” ایجاد می شود. شما به استراتژی نیاز دارید که به اندازه کافی مختص شرکت، مخاطبان و شرایط شما باشد و بتواند چارچوبی را برای پاس  دادن به این سوالات فراهم آورد. همچنین می خواهید استراتژی داشته باشید که به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد و با تغییر شرکت، مخاطب و شرایط خود را وفق دهد و تغییر کند. با چشم انداز کار خود را شروع کنید و ببینید در عرض ۳ الی  ۴ سال شرکت شما در چه جایگاهی حضور خواهد داشت. سپس برنامه ای را در مورد نحوه کمک محتوا به دستیابی به چنین چشم اندازی ایجاد کنید. خوب حال در مسیر توسعه استراتژی محتوا قرار دارید.

 

مخاطبان خود را تعریف کنید

مرحله بعدی در توسعه استراتژی، درک کسانی است که با آن ها صحبت می کنید. باید همه چیز را در مورد مخاطبان خود بدانید. به عنوان مثال باید موارد زیر را بدانید:

  • اطلاعات جمعیتی( سن، جنسیت، موقعیت و غیره)
  • مخاطبان به غیر از سایت شما از چه سایت هایی بازدید می کنند؟
  • آن ها از چه کانالی برای ارتباط استفاده می کنند؟ ایا به توییتر علاقه مندند یا دوست دارند از اینستاگرام استفاده کنند؟
  • آن ها به حرف چه کسانی گوش می دهند؟ تاثیرگذاران صنعت خود را بشناسید.
  • نیازهای آن ها چیست؟

 بدانید که استراتژی محتوای شما بدون درک قوی از مخاطب تکمیل نخواهد شد.

 

بررسی محتوا

مرحله بسیار مهم در ایجاد استراتژی محتوا، بررسی محتواست. بررسی محتوا نگاه عمیق به محتوایی است که در حال حاضرایجاد شده است. توجه داشته باشید که بررسی محتوا اغلب با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود اما در واقع این گزینه تنها بخشی از ایجاد استراتژی موثر است. در اینجا مراحل اصلی در مورد بررسی محتوا را به شما نشان خواهیم داد. اصولی که بیان می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است و دنبال کردن آن ها چندان دشوار نیست. سعی می کنیم همه چیز را به صورت مرحله به مرحله نشان دهیم.


برای مطالعه مقاله " صفر تا صد بازاریابی در شبکه های اجتماعی " اینجا کلیک کنید


مرحله اول: فهرست محتواهای فعلی

 برای اینکه بتوانید بررسی خود را آغاز کنید ابتدا فهرستی از مطالبی که در حال حاضر دارید ایجاد نمایید. اگر سایت کوچکی دارید می توانید اینکار را به صورت دستی انجام دهید اما برای بیشتر بازاریابان اینکار دشوار است. به همین خاطر می توان از ابزارهایی همچون Screaming frog برای به دست اوردن لیست کاملی از  URLهای سایت استفاده کنید.

 

نمونه ای از دشبورد Screaming frog

 

مرحله دوم: سازماندهی و برچسب گذاری محتوا

فهرست خود را با توصیف محتوای فعلی و بر اساس معیارهای زیر توسعه دهید:

موضوع

محتوای شما در مورد چیست؟ ایا در مورد چیزی که به فروش می رسانید صحبت می کند؟ یا بیشتر

آموزشی است؟ ایا محتوای شما در مورد بازاریابی محتوا، رسانه های اجتماعی، بهینه سازی نرخ تبدیل، صفحه فرود، تست  A/Bیا چیز دیگری است؟ موضوعات خود را برای بازاریابی محتوا طبقه بندی کنید. برای هر محتوا یک یا دو طبقه بندی اختصاص دهید. این موضوع به شما اجازه می دهد موضوعاتی که مخاطبان بیشتر از سایرین با آن تعامل داشته اند را پیدا کنید.

طول محتوا

طول محتوای شما چقدر است؟ آیا طول محتوا بر روی دیده شدن و اشتراک گذاری آن توسط مخاطبان اثر می گذارد؟ ایا مخاطبان شما محتوای طولانی تر و گسترده تر را ترجیح می دهند یا به دنبال محتوای کوتاه هستند؟

لحن

آیا محتوای شما سرگرم کننده است؟ حرفه ای است؟ پر از واژه های غیر تخصصی است؟ بامزه طراحی شده است؟ در این مرحله نیز باید توصیف کننده هایی را داشته باشید تا بتوانید به کمک آن لحن محتوا را توصیف کنید.

مرتبط بودن محتوا

موضوع محتوای شما با کسب وکارتان همتراز است؟ ایا در مورد محتوا و محصولات شما صحبت می کند؟ یا در مورد موضوع حاشیه ای به بحث می پردازد؟ برای مخاطب جذاب است؟ یک مقیاس برای خود تهیه کنید و بدانید هر محتوا در چه مقیاسی قرار می گیرد.

ماندگاری محتوا

برخی از محتواها برای همیشه ماندگار هستند و برخی چنین نیستند. اطمینان حاصل نمایید که نوع محتوای خود را به درستی می شناسید و می دانید در چه مقیاسی قرار می گیرد.

قابلیت ها

چه نوع محتوایی در سایت قرار دارد و آن ها چگونه ارائه می شوند؟ ایا ویدئوهای تعبیه شده دارید؟ تصاویر زیادی در سایت دارید؟ از اینفوگرافیک ها استفاده می کنید؟ نشانه گذاری های درستی در حوزه سئو انجام داده اید؟( مثل برچسب گذاری، توضیحات متا، سرتیتر و سایر موارد)


برای مطالعه مقاله " مزایای عجیب سئو(SEO)  برای کسب و کارهای کوچک " اینجا کلیک کنید


مرحله سوم: تنظیم اهداف

بعد از اینکه چشم انداز خود را تعیین کردید و مشخص کردید محتوای فعلی چگونه به این چشم انداز دسترسی دارد، زمان بستن خلاهای موجود فرا می رسد. این موضوع به معنای تنظیم اهداف برای محتوای شماست. اهداف خود را تعیین کنید و اطمینان حاصل نمایید که این اهداف معنادار، قابل اندازه گیری و مقید به زمان است و می توان از طریق محتوا به آن دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال، افزایش رتبه بندی برای موضوع لباس های عروسی می تواند یک هدف باشد به شرطی که زمان دسترسی به آن مشخص گردد. دنیای مجازی پر از مقالاتی است که در مورد نحوه تنظیم موثر اهداف سخن می گویند. این اهداف می تواند به دست اوردن سرنخ  بیشتر یا افزایش آگاهی از برند باشند. ما توصیه می کنیم سه الی چهار مورد هدف محتوا محور برای استراتژی بازاریابی محتوای خود ایجاد نمایید.

 

 

 

 

ارسال پیام

ما با در ارتباط باشید

مشاوران ما 7 روز هفته از 8 صبح الی 5 عصر پاسخگوی شما هستند